Bluetooth, Akıllı Ölçümü Nasıl Basitleştirir?

BLUETOOTH, AKILLI ÖLÇÜMÜ NASIL BASİTLEŞTİRİR?

Tüketiciler ve kamu hizmetleri şirketleri, ceplerimizde evrensel olarak mevcut olan kısa menzilli teknolojiden faydalanmaya devam ediyor.

Akıllı sayaçlar, şehirlerin dijital dönüşümünde önemli bir rol oynamaktadır. Akıllı sayaçlar olmadan, şehirlerin yarınını bu kadar çekici hale getirmeyi vaat eden birçok akıllı hizmet ve servislerin çoğunu öngörmek zor olurdu. Gelişmiş kaynak verimliliği, yenilenebilir enerji kaynakları için kapasite artırımı,  kamu tesislerinin daha iyi yönetimi ve kentsel ölçekte genel dayanıklılık artışıdır.

Bugün bile, akıllı sayaçlar dünyadaki binalarda kullanılmaktadır. Akıllı Sayaçlar, kurulduktan sonra, elektrik, gaz, ısı ve su tüketimini otomatik olarak ölçüp, otomatik faturalandırmaya, tüketim izlemeye olanak tanıyıp ve sahtekarlığı azaltmaktadır. Tüketiciler için akıllı sayaçlar daha fazla kolaylık ve potansiyel olarak tasarruf sağlayabilir. Kamu hizmetleri için geri ödeme, gelişmiş altyapı farkındalığı, azaltılmış atık ve ağ dağıtımının daha doğru kontrolü şeklinde gelir.

Manuel ölçüm okuması modası geçti. Bazı yerlerde ise zaten kullanımdan kaldırıldı ve hatta, kapınızı son kez sayaç okumak için ne zaman açtığınızı bile hatırlayamazsınız. Bunun büyük ölçüde sebebi ise; kamu hizmetleri, tesislere fiziksel olarak girmek zorunda kalmadan bilgiye erişmek için, çok çeşitli kablolu ve radyo frekans tabanlı iletişim teknolojileri yayınladı.

Son zamanlarda, 2G ve 3G’yi içeren hücresel teknolojiler, alımlarında bir artış görülmüştür. Kurulumu hızlı, bakımı ve çıkarması kolay, kamuya açık hücresel ağlardan yararlanarak sayaç okumalarını yardımcı program sağlayıcılarına sorunsuzca iletmektedir.  LTE ‑ M ve NB ‑ IoT gibi 5G ‑ hazır düşük güç geniş alan teknolojilerinin tanıtımı bu artışa katkıda bulunuyorlar. Uzun pil ömrünün arkasında ise;  yer altında bile olsa geniş coğrafi kapsama alanı, düşük maliyetli donanım ve sundukları ucuz veri planlarıdır.

Sorun Çözüldü mü?

Akıllı ölçüm çözümleri geliştirirken ve dağıtırken, iletişim teknolojisinin seçiminin makul bir şekilde yapılması gerekir. Teknolojilerin belirli kullanım durumları için optimize edilmeleri ve hücresel ağları tıkamaksızın güvenilir bir şekilde performans göstermelerini sağlamak için kullanılacak ayarların yapılması gerekir. Hücresel iletişim teknolojileri, bir noktadan diğer noktaya iletişimi sağlamak için idealdir. Mesken, apartman binaları gibi yoğun dağıtımlarda, ağ teknolojileri avantajlıdır ve kısa menzilli teknolojiler, bireysel sayaçlarla kablosuz olarak iletişim kurmak için, izleme veya yapılandırma için mutlak seçimdir.

Bluetooth® teknolojisi, bu tip kullanım durumları için kendisine mecbur eden kısa menzilli teknoloji seçimi olarak ortaya koymaktadır. Bluetooth ağı, bluetooth 4.0 ve daha yüksek sürümlerde çalışır durumda olan cihazın ağ üzerinden verilerin bina boyunca sensörden sensöre merkezileşmiş bir akıllı metreye ileterek aygın iletişimini sağlar.   Alternatif olarak, ağ ağı, sayaç okumalarının buluttan aktarılabileceği hücresel bir ağ geçidine (ya ayrı bir ünite ya da akıllı sayaç üzerinde uygulanabilir) bağlanabilir. Hücresel ve kısa menzilli teknolojilerin bu şekilde birleştirilmesi, akıllı ısı maliyeti tahsisatçıları gibi ilginç yeni kullanım durumlarına izin verir.

Bir konut binasında hücresel bir ağ geçidinin dağıtılması, kamu hizmeti sağlayıcılarına hizmet sunumlarını genişletmek için yeni fırsatlar da sağlar. Örneğin, kiracıların akıllı ev sensörlerini, cihazları ve cihazları buluta bağlamak için güvenilir bir şekilde tutulan hücresel bağlantıdan yararlanmalarına izin verebilir ve iç mekan kaçakları durumunda kullanıcıları uyarmak gibi ek hizmetler sağlayabilir. Yeni gelir akışları yaratmanın yanı sıra, bu kuruluşlara müşteri ilişkilerini derinleştirme fırsatı verir.

Bakım ve çalıştırmayı basitleştirme

Biz, her şey için bir uygulama olmasını umduk, peki o halde neden akıllı sayaçlar farklı olmalı? Neredeyse tüm modern bağlı cihazlar – özellikle akıllı telefonlarımız – kutudan çıkan Bluetooth bağlantısına sahip olduklarından, bu, ölçüm şirketleri için tüketicilerine sularını, gazlarını, ısılarını veya sıcaklıklarını izlemek için kullanımı kolay bir grafiksel kullanıcı ara yüzü sunma fırsatı sunar. güç tüketimi. Benzer şekilde, hizmet sağlayıcılar akıllı sayaçları kısa mesafeden kablosuz olarak yapılandırmak ve dairenin dışından (içeriden değil) veri toplamak için araçlar geliştirmek için bu fırsatı kullanabilirler.

Akıllı ölçümlemeyi yönlendiren trendler ve neden hücresel ve kısa menzilli teknolojileri birleştiren bir yaklaşımın yolunda olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Şirket içi akıllı ölçüm uzmanlarımızdan danışmanlık isteyebilirsiniz.

  1. Piyasa eğilimleri ve gereksinimleri,
  2. Geçiş sürücüleri ve bağımlılıkları,
  3. Mimari uygulamaları ve standartları,
  4. Kablosuz iletişim teknolojileri ve denemeleri,
  5. Anahtar kullanım durumlarında seçim kriterleri.
Bluetooth, Akıllı Ölçümü Nasıl Basitleştirir?
Başa dön